Qeveria.Eu logo
HOME PAGE | FORUMI | DOWNLOADS | ACCOUNT | CHAT| VIDEO | KAMASUTRA | VAJZAT VIRTUALE | MUZIKE SHQIP | POEZI
Menu
» Home
» Komuniteti
» Zbavitje
» Sherbime
» Shkarkime
» Statistikat
Qeveria.eu Keshillon
Barsaleta
Kulmi i thatesires?Te beje lopa qumesht pluhur...
Advanced Downloads
Total Files: 109
Total Categories: 16
Total Downloads: 237825


 Newest Files 
 1: iShuffle, Mp3 ne Ipod pa Itunes (1007)
[Added on: 28-Jul-2009]

 2: TeamViewer Desktop Sharing (589)
[Added on: 14-Mar-2009]

 3: Desktops v1.0 (846)
[Added on: 23-Aug-2008]

 4: Bleona do Seks me majmunin! (8133)
[Added on: 07-Jun-2008]

 5: ShutDown 1.2 (743)
[Added on: 02-May-2008]

 6: AutoClick (686)
[Added on: 02-May-2008]

 7: Gmail Drive (741)
[Added on: 06-Dec-2007]

 8: Enver Hoxha "Me Stalinin " (1131)
[Added on: 30-Aug-2007]

 9: Libri "KUR U HODHËN THEMELET Ea SHQIPËRISË SË RE" Enver Hoxha (689)
[Added on: 30-Aug-2007]

 10: Libri "KUR LINDI PARTIA" Enver Hoxha (757)
[Added on: 30-Aug-2007]


 Last Updated 

 Most Downloaded 
 1: Video e Inis Gjonit
[Downloaded: 66110 Times]

 2: Video e Petro Ninit
[Downloaded: 23002 Times]

 3: Video e Petro Ninit
[Downloaded: 12918 Times]

 4: Video Skandal "Torturohet nga Shoqet"
[Downloaded: 11308 Times]

 5: Bleona do Seks me majmunin!
[Downloaded: 8133 Times]

 6: FJALOR ANGLISHT - SHQIP per celular
[Downloaded: 8045 Times]

 7: Mail bomb
[Downloaded: 6026 Times]

 8: ”Fjalori i gjuhës së sotme shqipes”(1980)
[Downloaded: 4639 Times]

 9: Loje kundra mėrzisė
[Downloaded: 4215 Times]

 10: PhotoSpy! 1.5.0
[Downloaded: 3738 Times]


->qEVERIA.eU & vLORA.iT<- aLTERNATIVA ||
Downloads


Video & Filma Shqiptare
SHIKO Big Brother 3 LIVE


Video Seksi me celular

Filma Shqiptare
Gjeneral Gramafoni
Kapedani
Arixhiu
Beni Ecen Vete
Udha e Shkronjave
Tela Per Violine
Pallati 176 pjesa 1
Pallati 176 pjesa 2
14 Vjeē Dhender
Skenderbeu
Shtigje e Luftes
Flaka e Maleve
Martesa e Bariut
Ishte Koha Per Dashuri
Mahmutovit dhe Rexhepovit
Nentori i Dyte
1 Milion Euro
SOUTH PARK 1
SOUTH PARK 2
Uka I Bjeshkeve te Nemura
Historia e Uēk (KLA)
Mars i Mallkuar 1997
Site MiqEnverhoxha.blogspot.com
Tag This

facebook it tag on del.icio.us digg this furl it reddit this search technorati Save to YahooMyWeb
Salla e Lojrave


Latest High Score set by
R-FR
with 25634 on Rocket Mx
--------
The Top Players

1 - Gerone
Number Of Wins : 11

2 - R-FR
Number Of Wins : 6

3 - vlonjati
Number Of Wins : 6

4 - sistemet
Number Of Wins : 2

5 - vl_girl
Number Of Wins : 2

6 - era13
Number Of Wins : 1

7 - kledio
Number Of Wins : 1

8 - Kler
Number Of Wins : 1

9 - reli
Number Of Wins : 1

10 - oliinter
Number Of Wins : 1

Qeveria.eu :: Shiko temėn - Tom Doshi rreh gazetarin e BIRN.

Qeveria.eu Indeksi i forumit

FAQ FAQKėrko KėrkoLista e Anėtarėve Lista e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve Grupet e Anėtarėve

 Profili Profili Identifikohu pėr tė parė mesazhet private Identifikohu pėr tė parė mesazhet private Identifikohu Identifikohu

Shiko temėn pasuese
Shiko temėn e mėparshme
Posto temė tė re Pėrgjigju temės Qeveria.eu Indeksi i forumit » Lajme nga Vendi
Autori Mesazh
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Thu Mar 13, 2008 3:50 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Tom Doshi rreh gazetarin e BIRN.

BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), njė grup redaktorėsh dhe ekspertėsh tė medias nė nėntė shtete tė Ballkanit dhe botuesja e “Balkan Insight” (www.balkaninsight.com) ėshtė shumė e shqetėsur dhe e alarmuar nė lidhje me dhunėn e ushtruar ndaj gazetarit tonė shqiptar, Besar Likmeta.

Likmeta u dhunua brutalisht nga deputeti Tom Doshi gjatė njė interviste nė Hotel Sheraton nė Tiranė nė mbrėmjen e 10 Marsit pėrballė njė tjetėr deputeti, Arben Isaraj, deputet i Partisė Socialiste.

Gjatė punės kėrkimore nė lidhje me diplomat falco nė Shqipėri, tė botuar nė 20 shkurt, (http:/www.balkaninsight.com/en/main/investigations/8041/) Balkan Insight dispononte dokumenta tė cilat vertetonin se deputeti Tom Doshi posedonte njė diplomė tė Univeritetin tė Tetovės pavarėsisht faktit qė ai nuk i kishte mbaruar studimet pėr drejtėsi.

Investigimi i “Balkan Insight” nuk e pėrmbante emrin e Z. Tom Doshi. Duke qėnė se diploma e tij e Universitetit tė tetovės u zhduk nė mėnyrėte mistershme nga CV-ja e tij nė faqen e internetit tė parlamentit shqiptar, Z. Limketa i kėrkoi tė intervistojė Z. Soshi nė mėnyrė qė ky i fundit t’i jepte njė shppjegim nė lidhje me ketė fakt.

Likmeta e telefonoi deputetin Tom Doshi tė henėn, 10 Mars rreth orės 9.30 dhe i shpjegoi atij se nė informacionet qė “Balkan Insight” mori nga Ministria e Arsimit ai rezulton se ėshtė diplomuar nė Universitetin e Tetovės, dega Juridik. Universiteti e ka informuar Ministrinė shqiptare tė Arsimit se diploma e Doshit ėshtė falco.

Doshi ra dakort tė takohej me gazetarin pėr tė dhėnė intervistėn nė Hotel Sheraton Tirana ku ai u paraqit i shoqėruar me Arben Isaraj.

Gjatė intervistės Doshi kėrkonte tė dinte arsyen pse Likmeta donte ta mediatizonte kėtė histori dhe mohoi faktin se kishte prezantuar dokumenta falco. Ai vazhdimisht i thoshte Likmetės se ishte shumė i guximshėm qė bėnte kėrkime tė tilla.

Isaraj me tej e pyeti Likmetėn nėse ky i fundit kishte jetuar ndonjėherė nė ketė vend dhe se ai nuk e kishte idenė e realitetit shqiptar.

“Mė pas Doshi papritur filloi tė mė godasė me njė dosje lekure tė cilėn ai e kishte me vete. Ai me theu syzet dhe mė nxiu syrin, me pas u largua”, tha Likmeta.

Nė kohėn kur gazetari u dhunua fizikisht nė Hotel Sheraton, ndodheshin shumė dėshmitarė: dy tė huaj tė cilėt ishin duke punuar me laptopa, deputeti Isaraj dhe banakieri. Asnjėri prej tyre nuk ofroi ndihmė.

Pasi Likmeta u mundua tė merrte menjėherė dėshmi nga dėhsmimtarėt okularė, banakieri e urdhėroi atė tė largohej ose pėr ndryshe do ta nxirrte jashtė me shkelma.

BIRN shpreh shqetėsimin e saj tė thellė nė lidhje me ketė rast dhune. Nė ju dėrkojmė tė bėni gjthėcka qė ua jejojnė kompetencat tuaja pėr tė shqyrtuar ketė cėshtje dhe pėr tė ndaluar incidente tė tilla nė tė ardhmen. Ėshtė shumė e rėndėsishme tė theksojmė se gazatari i cili u keqtrajtua po i jepte munėsi deputetit tė tregonte anėn e tij tė historisė. Pononjėsit e medias duhet tė bėjnė punėn e tyre nė kushte tė lira.

Ju falenderojmė pėr vėmendjen tuaj.

Marre nga siti i BIRN
Vetem te Regjistruarit mund te shohin linket!
Regjistrohu ose Futu ne Forum!

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Thu Mar 13, 2008 3:52 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

KUSH ESHTE TOM DOSHI?

Tom Doshi ka fituar zgjedhjet e pėrgjithshme te korrikut 2005 ne zonėn 7 si pėrfaqėsues i Partisė Socialiste. Ne shtator 2006 Doshi braktis grupin parlamentar socialist pėr t’iu bashkuar atij te Partisė Demokristiane.

Sipas tij njė nga arsyet kryesore qė e ka shtyrė pėr marrjen e kėtij vendimi ka qenė fakti se tradicionalisht bindjet e tij dhe ato familjare kanė qenė tė djathta. Doshi ėshtė shprehur se arsyeja qė e ka shtyrė pėr tė kandiduar pėr PS nė zgjedhjet parlamentare tė 3 korrikut, ka qenė fakti se ka pasur njė kėrkesė shumė tė fortė nga zona e tij elektorale e Velipojės, pėr tė qenė ai deputeti qė do tė pėrfaqėsonte nė Kuvend interesat e kėsaj zone. “Njė kėrkesė e tillė, fillimisht mu bė edhe nga disa drejtues lokalė tė PD-sė nė Shkodėr dhe nė Velipojė. Por ishte vetė kryetari i PD-sė, Berisha, ai qė nuk pranoi tė kandidoja pėr ngjyrat e PD-sė. Nė kėtė kohe shpjegon Doshi erdhi oferta nga PS-ja, qė unė tė kandidoja pėr kėtė forcė politike.

“Mė shumė sesa pėr PS-nė, unė pranova tė kandidoj si deputet pėr tė pėrfaqėsuar nė Kuvend, interesat e zonės sime elektorale”, ėshtė shprehur Doshi pėr median megjithėse ne raportin UnėVotoj pėr monitorimin e parlamentit pėr periudhėn janar korrik 2007, Doshi cilėsohet si njė nga 19 deputetet qe nuk kane marre pjese asnjėherė ne debatet parlamentare te zhvilluara gjate gjithė sesionit te katėrt parlamentar. Po gjate kėtij sesioni Tom Doshi rezulton njė nga deputetet me numrin me te madh te mungesave ne seancat plenare. Ai ka qene i pranishėm ne me pak se gjysmėn e ligjeve te miratuara ne Kuvendin e Shqipėrisė.

Sipas deklarimit te pasurisė (pėr vitet 2003, 2004, 2005), publikuar ne raportin UnėVotoj, Tom Doshi ėshtė deputeti me i pasur i Kuvendit te Shqipėrisė me njė total pasurie prej 1 miliarde e 177 milione leke. Ndėrkohė qe gjate periudhės 2006-2007 pasuria e tij ėshtė rritur me 87.021.651 leke, duke u renditur kėshtu deputeti i dyte ne ndryshimin me te madh te pasurisė.

Nuk ėshtė hera e pare qe Doshi pėrfshihet ne incidente te tilla. Jo me larg se shtatori i vitit te kaluar Doshi ka goditur, brenda ambienteve te Kuvendit te Shqipėrisė (ekzaktėsisht te kafja e Kuvendit) deputetin e PBDNJ-s Leonard Solis pėr shkaqe te paditura.

Tom Doshi i PDK rezulton si deputeti me i pasur i parlamentit shqiptar. Pasuria e tij llogaritet ne 1 miliarde e 177 milione leke.
Lista e deputeteve te cilet kane shtuar me shume pasuri ne periudhen 2006-2007

1. Sadri Abazi- 90,925,516 leke
2. Tom Doshi – 87,021,651 leke
3. *Nikoll Lesi – 54,210,955 leke
4. *Fatos Nano – 22,074,891 leke
5, Diana Culi - 18,662,886 leke
6. Leonard Solis – 17,749,880 leke
7. Nikollaq Neranxi – 16,389,100 leke
8. Ilir Meta – 16,039,545 leke
9. Pellumb Xhufi – 12,972,756 leke
10. Pandeli majko – 12,956,054 leke

_________________


Edituar pėr herė tė fundit nga reli nė Thu Mar 13, 2008 4:19 am, edituar 1 herė gjithsej
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Thu Mar 13, 2008 4:08 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Tom Doshi heq diplomen fallco nga CVja

Deputeti Tom Doshi ka hequr nga CVja e tij diplomen nga Universiteti i Tetoves qe ai nuk e ka marre asnjehere. Balkan Insight e ngriti problemin para disa kohesh pa permendur emrin e tij, por shteti shqiptar nuk mori asnje mase. Atehere ata botuan emrin e Tom Doshit dhe kjo diplome u hoq nga CVja e tij.

CVja me pare
Vetem te Regjistruarit mund te shohin linket!
Regjistrohu ose Futu ne Forum!


dhe tani
Vetem te Regjistruarit mund te shohin linket!
Regjistrohu ose Futu ne Forum!


Universiteti i Tetoves eshte i pafajshem ne kete mes pasi nuk ka lidhje me diplomen fallco. Ata pohojne se Doshi eshte regjistruar ne degen e jurdikut por nuk ka marre asnje provim.

Pasi u zbulua diploma fallco nga Balkan Insight dhe komisioni rishikoi dosjen e Tom Doshit u premtua se do te behej publike ne faqen e Ministrise se Brendshme dhe ne shtyp. Megjithate sipas Balkan Insight kjo gje nuk ka ndodhur.
Vetem te Regjistruarit mund te shohin linket!
Regjistrohu ose Futu ne Forum!

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
Castor_Troy
Boss
Boss


Anėtarėsuar: May 28, 2007
Mesazhe: 458

MesazhPostuar: Fri Mar 14, 2008 6:30 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Ska pas faj ky i shkrete se kur ishin zgjedhjet ne 2005 i duhej nje diplome, shpejt e shpejt.


Se ska pas as shkolla private atehere, se ato te mbarojne pune ne kesoj rastesh. E te lumsha moj demokraci se te ka hije kur i jep robit mundesi te kompletohet kaq kollaj.


Po pse e Tom gjith ato leke ti, nuk e more nje shkolle me korespondence ne Shkoder si Ndoka, jo qe ai di me shume sesa ty ne Juridik, po ske faj ti se ke qene i zene me Business,kurse Nardi shkrete nje oficine te thjeshte kishte atehere.Ca behet me kete shtet Legen, Pse nuk e Fusin ne Burg kete per Fallcifikim dokumentash, edhe dhune fizike.Horrat Legena, qe e po e degjenerojne kete popull vetem pse kane leke.


Vetem Dija nuk blihet mor injorant e gjysem...

_________________
Baba Kurre S'deshton...!!!
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Fri Mar 14, 2008 10:55 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Prokuroria nis hetimet ndaj deputetit Doshi pėr ushtrim dhune nė prani tė deputetit Isaraj

Kryeministri dėnon dhunėn ndaj gazetarit Likmeta

Kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpėr pėr dhunėn e pėrdorur ndaj gazetarit tė agjencisė ndėrkombėtare Balkan Investigative Reporting Network, (BIRN), Besar Likmeta. Kryeministri ka kėrkuar qė tė merren tė gjitha masat pėr tė ndėshkuar kėtė akt tė dhunshėm. “Kryeministri ka mėsuar me shqetėsim lajmin e pėrdorimit tė dhunės ndaj gazetarit Besar Likmeta nga deputeti Tom Doshi, nė prani tė deputetit Arben Isaraj. Duke dėnuar kėtė akt dhune dhe ēdo akt tjetėr ndaj gazetarėve, Kryeministri i kėrkon autoriteteve pėrgjegjėse tė ndėrmarrin njė hetim tė thelluar dhe tė plotė ndaj kėtij akti tė papranueshėm” bėri tė ditur zyra e shtypit tė Kryeministrisė.

Ndėrkohė, Prokuroria e Tiranės ka nisur hetimet pėr dhunėn e ushtruar ndaj gazetarit tė agjencisė ndėrkombėtare BIRN, Besar Likmeta, nga deputeti i PDK, Tom Doshi. Prokuroria e Tiranės bėri tė ditur dje, se ka nisur hetimet dhe do t’i shkojė deri nė fund kėsaj ēėshtje. Gazetari Besar Likmeta, u dhunua brutalisht nga deputeti Tom Doshi mbrėmjen e 10 Marsit gjatė intervistės nė Hotel “Sheraton” nė Tiranė, nė prani edhe tė deputetit tė Partisė Socialiste, Arben Isaraj. Agjencia BIRN kishte botuar para disa ditėsh njė lajm pėr deputetin Doshi ku citohej se ai ishte pajisur me njė diplomė falso tė Universitetit tė Tetovės. Sipas lajmit tė publikuar nė BIRN, pas kėtij botimi, diploma e Universitetit tė Tetovės e deputetit Tom Doshi, u zhduk nė mėnyrė tė mistershme nga CV-ja e tij nė faqen e internetit tė Parlamentit shqiptar. Pėr kėtė qėllim gazetari Likmeta i kėrkoi atij njė intervistė, pėr tė marrė njė shpjegim nė lidhje me kėtė fakt.

Gazetari dhe deputeti Doshi kishin lėnė takim nė Hotel “Sheraton”, por nė vend tė intervistės, Doshi ushtron dhunė ndaj gazetarit. Dhunė ėshtė ushtruar edhe nė prani tė deputetit tė PS, Arben Isaraj, i cili kishte shoqėruar Doshin nė Hotel “Sheraton” ku gazetari i BIRN po priste tė merrte nė intervistė Doshin. Deputeti Doshi i ka kėrkuar gazetarit qė tė mos merret me kėtė ēėshtje. Tė njėjtėn gjė ka bėrė edhe deputeti Isaraj, duke i thėnė se, “t’i nuk e di se me kė ke tė bėsh”. Nė kėtė moment, deputeti Doshi e qėllon gazetarin nė fytyrė, duke i shkaktuar edhe njė plagė. Deputeti socialist jo vetėm qė nuk ka ndėrhyrė pėr tė mos lejuar dhunėn ndaj gazetarit, por ėshtė bėrė nxitės.

Dhuna ndaj gazetarit Likmeta ėshtė dėnuar nga kryeministri Berisha, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ambasadori i SHBA nė Tiranė dhe nga autoritetet nė vend. Ndėrkohė, Prokuroria ka nisur menjėherė hetimet ndaj kėtij skandali.

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Fri Mar 14, 2008 11:04 am Pėrgjigju me kuotė Back to topGazetari i demtuar Besar Likmeta.

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Sun Mar 16, 2008 2:44 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Gazetari rrihet, gazetaret heshtinMustafa Nano
Gazeta Shqip
15 Mars 2008

Pardje, mė mori nė telefon Ervin Qafmolla i “Mjaft”-it e mė ftoi t‘i bashkohesha protestės sė kėsaj lėvizjeje pėrballė Kuvendit tė Shqipėrisė, e cila synonte tė denonconte rrahjen e njė gazetari nga deputeti Doshi nė praninė inkurajuese tė deputetit Isaraj. Ishte njė ndodhi, pėr tė cilėn nuk kisha asnjė lloj informacioni. Ndonėse lexoj ēdo ditė gazetat mė tė rėndėsishme tė vendit e ndonėse ndjek gjatė gjithė ditės ditaret informativė tė televizioneve, kėtė lajm pėr herė tė parė po e dėgjoja nga goja e Qafmollės. Mė pas mė thanė se lajmin e kishin botuar nė mėnyrė telegrafike e pa ndonjė nėnvizim kushedi se ēfarė “Gazeta Shqiptare” dhe “Standard”. Tė tjerat, edhe pse nga njėra anė u kish rėnė nė dorė njė letėr e shqetėsuar e agjencisė informative, nė tė cilėn punon gazetari Besar Likmeta, edhe pse nga ana tjetėr ishin informuar e nxitur prej “Mjaft”-it, as qė e kishin vėnė ujin nė zjarr. Njė dreq e di se pse. Ndoshta e kanė marrė si njė pretekst pėr njė protagonizėm tė ri tė kėrkuar nga ana e “Mjaft”-it; ose ndoshta kanė qenė tė mendimit se publikimi i disa batutave tė pashijshme mes deputetėsh nė Kuvend ėshtė ku e ku mė i rėndėsishėm se sa informimi mbi rrahjen e njė gazetari “mistrec” jo fort tė njohur prej njė deputeti gjithashtu jo fort tė njohur; ose ndoshta kanė qenė tė tendosur nga njė ditė e lodhshme nė ndjekje tė politikės e politikanėve nėpėr kafenetė e kryeqytetit; ose ndoshta ā€¦ e kėshtu me radhė. Ēėshtja ėshtė qė askush nuk i kish dhėnė peshė kėtij lajmi, aq sa edhe unė, i prirur pėr t‘u besuar kolegėve tė mij tė Tiranės, fillimisht nuk po pėrjashtoja mundėsinė, qė e gjitha mund tė ish njė sendėrgjĆ­ e gazetarit Likmeta (emrin e tė cilit e dėgjoja pėr herė tė parė) dhe njė ngut e turravrap i tepėrt i “Mjaft”-it nė fushatėn e vet tė antipolitikės.

“I keni njoftuar tė gjithė gazetarėt pėr protestėn”? - e pyeta Qafmollėn, pasi krijova bindjen se gjėja ishte serioze dhe e rėndė. “Sigurisht”, mu pėrgjigj Qafmolla, “u kemi dėrguar sms gazetarėve ‘free lance‘ dhe u kemi dėrguar njė njoftim tė gjitha redaksive tė gazetave e tė televizioneve”. “Ok”, i thashė, “shihemi nė protestė, atėherė”. Dhe tė nesėrmen shkova nė protestė. Por ē‘tė shihja? Nė atė protestė ishin njė duzinė aktivistėsh tė “Mjaft”-it, dy gazetarė tė njohur (Gjergj Erebara e Ben Andoni), e njė numėr reporterėsh e kameramanėsh. Kaq ishte e gjitha.

E ky ishte zhgėnjimi i parė, tė cilin nė tė vėrtetė e prisja dhe i cili nė tė vėrtetė nuk ma bjerrte asnjė ēikė dėshirėn e motivimin pėr tė qenė nė atė protestė. “Nuk prish punė” mendova, “kolegėt e tjerė do ta ndjekin nė televizion kėtė protestė modeste nė pikėpamje numerike, e bėn vaki do tė turpėrohen prej mungesės sė tyre”. Por erdhi zhgėnjimi i dytė. Duke pėrjashtuar nja dy televizione, tė tjerėt as qė e kishin parė tė arsyeshme tė jepnin informacion mbi kėtė protestė. E kanė trajtuar si njė ēikėrrimė? Apo e kanė parė si njė ēalltisje njerėzish tė ngeshėm? Apo i kanė dhėnė karar punės, duke menduar se nuk ia vlen tė merresh me dėrdėllitjet e protagonizmin e nja njėzet vetėve?

Sido qė tė kenė menduar, ky ėshtė njė turp i botės mass-media-tike shqiptare. Dhe - tė kuptohemi - problemi nuk ėshtė qė nuk transmetuan pamje nga protesta. Problemi ėshtė qė nuk u gjet e udhės tė trajtohej ngjarja me titull “njė deputet rreh njė gazetar”, nuk u gjet e udhės tė informohej publiku, se gazetari ėshtė rrahur pėr shkak tė ushtrimit tė detyrės e nuk u gjet mė nė fund e udhės tė thuhej - ndoshta me gojėn e ndonjėrit prej njerėzve tė protestės - se rrahja e njė gazetari pėr shkak tė ushtrimit tė detyrės ėshtė njė sinjal i fortė alarmi pėr tė gjithė gazetarėt. Nė vend tė gazetarit Likmeta - nėse rrethanat tekanjoze do tė urdhėronin ndryshe - mund tė ish secili prej atyre gazetarėve, qė nuk denjuan tė vinin nė protestė e qė nuk denjuan tė informonin publikun mbi kėtė ngjarje. Dhe kjo qė them nuk ėshtė njė shajnĆ­ e imja. Pėrkundrazi, ėshtė nė logjikėn e gjėrave. Dhuna e verbėr dhe arbitrare ėshtė njė dhunė shetitėse. Sot kjo dhunė goditi gazetarin Likmeta, por nuk duhen shumė mend pėr tė kuptuar se mund tė godiste secilin prej nesh. Nėse nuk i themi ndal kėsaj dhune, ajo nesėr gjithashtu mund tė godasė secilin prej nesh (edhe sėrish gazetarin Likmeta).

E keqja shkon edhe mė tej. Kjo dhunė ushtrohet ndaj gazetarėve. Me kėtė nuk dua tė them se gazetarėt janė njė soj i veēantė homo sapiens-i. Jo, me kėtė dua tė them, se tė rrahėsh njė gazetar pėr shkak tė ushtrimit tė detyrės ėshtė atentat ndaj tė drejtės sė publikut pėr t‘u informuar, e cila nga ana e vet (kjo e drejtė pra) pėrbėn njė nga themelet e egzistencės tė njė qeverisjeje transparente e tė njė demokracie funksionale e tė shėndetshme. Unė e di qė kjo e drejtė, edhe pa kėtė rrahje, edhe pėrpara kėsaj rrahjeje, edhe pas kėsaj rrahjeje, ka qenė e do tė jetė e nėpėrkėmbur nga faktorė tė tjerė endemikė nė botėn e gazetarisė shqiptare, siē janė fragmentarizimi e tribalizimi mass-media-tik, kontrolli manage-rial e padronal i politikave editoriale, lidhjet e shkurtėra midis financuesve tė mass-media-s e tutorėve politikė tė kėtyre financuesve, mjerimi profesional e pozitat prej skllavi tė gazetarėve, e pėr rrjedhojė, shkrehja e squllja e kėtyre tė fundit, kur vjen puna qė duhet tė mbrojnė tė drejtat e dinjitetin e tyre. Gati 99% e gazetarėve qė njoh - dhe kėtu po bėj njė konfesion tė pazakontė - nuk kanė ngurruar tė mė thonė nė biseda private, se “padroni i gazetės apo i televizionit ka gjithė tė drejtėn legjitime tė ndalojė publikimin e njė lajmi apo tė urdhėrojė publikimin e njė lajmi tjetėr nė emėr tė mbrojtjes sė interesave tė tij tė biznesit, pa tė cilat as gazeta, as televizioni nuk mund tė ekzistojnė”. Tė gjitha kėto pra i japin vendimin e dėnimit me vdekje gazetarisė sė vėrtetė, por rrahja e gazetarėve prej njerėzve me pushtet dhe pafuqia e gazetarėve pėr tė reaguar nė kėtė situatė, shkon njė hap mė tutje: e ekzekuton kėtė vendim.

***

Dhe tani ėshtė radha e zhgėnjimit tė tretė, i cili nė njė farė kuptimi ėshtė tronditės. Ishte Ambasadori amerikan ai, qė e vuri tamam nė lėvizje makinėn mass-media-tike. Vini re pra: mass-media, e cila nuk ish sėmbuar as nga ngjarja e rėndė, as nga protesta e lehtė e nja njėzet vetėve pėrballė ndėrtesės sė Kuvendit, papritur zgjohet nga gjumi prej njė pickimi tė fortė: ka folur Ambasadori amerikan. “Heu, qenka serioze puna!”, duhet tė kenė menduar aty pėr aty punėtorėt e mass-media-s, “prandaj, o burra, t‘i bėjmė jehonė kėsaj ngjarjeje!”. Vetėm pas konferencės pėr shtypin tė Ambasadorit Amerikan mua mė morėn nė telefon njė numėr njerėzish e kolegėsh. E kishin marrė vesh ngjarjen, e kishin ndjekur protestėn nė TV (pasi e kishin bojkotuar nė terren), e nuk ishin bėrė tė gjallė. Me tė marrė vesh se ka mbajtur qėndrim edhe Ambasadori amerikan, zgjohen nga gjumi.

O Zot, sa do donin ca e ca kėtejpari ta kishin kėtė fuqi pėr tė ndukur ndėrgjegjet e shqiptarėve, dhe sa do donin ta kishin kėtė forcė magjepsėse, jo vetėm pėr tė bėrė lajm me shfaqjet e tyre publike, por edhe pėr t‘u treguar tė tjerėve se ēfarė ėshtė njė lajm i vėrtetė e se ēfarė duhet konsideruar njė ngjarje e rėndė pėr ta. Mirėpo nuk e kanė. Nuk janė Ambasadorė.

E pėrsa kohė nuk e kanė, nuk bėjnė keq tė thonė: Faleminderit, Ambasadori Withers! Ėshtė njė falenderim i trishtuar (kuptohet pėrse), por ėshtė njė falenderim i sinqertė. Pa fjalėn tuaj, kjo ngjarje do tė ish arkivuar si njė gjė banale. Thanks a lot, indeed!

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
Castor_Troy
Boss
Boss


Anėtarėsuar: May 28, 2007
Mesazhe: 458

MesazhPostuar: Sun Mar 23, 2008 6:28 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

Shiko Shiko kush flet, Televezioni Top-channel mer Mustafa Nano ordiner qe po te mban ty me buke, nuk e ka permedn ekete problem.

Se kur behet puna per leke, Se bisnes e Tom doshit jane ne gjitha fushat, perfshi edhe ndertimin ku jane bosat qe te mbaj ty me buke o m.Nano.

Edhe ik e mos na bo interesantin kot ketu, se ske ftyre ti te flasesh.


Ciaoooooo

_________________
Baba Kurre S'deshton...!!!
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat
Shfaq mesazhe nga:
Posto temė tė re Pėrgjigju temės

Shiko temėn pasuese
Shiko temėn e mėparshme
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi

Forums ©
HOME PAGE | FORUMI | DOWNLOADS | ACCOUNT | CHAT| VIDEO | KAMASUTRA | VAJZAT VIRTUALE | TEMAT | KERKO

Ky Site ėshtė copyleft, madje inkurajojmė kopjimin e shkrimeve dhe pėrhapjen tyre duke cituar burimin. Komentet janė pronė e autorėve pėrkatės
2005 by aUREL mUCAJ