Qeveria.Eu logo
HOME PAGE | FORUMI | DOWNLOADS | ACCOUNT | CHAT| VIDEO | KAMASUTRA | VAJZAT VIRTUALE | MUZIKE SHQIP | POEZI
Menu
» Home
» Komuniteti
» Zbavitje
» Sherbime
» Shkarkime
» Statistikat
Qeveria.eu Keshillon
Barsaleta
Dielli ka rreze - Deti ka dallge Dua te te puth Por ti je shum large!!!
Advanced Downloads
Total Files: 109
Total Categories: 16
Total Downloads: 237825


 Newest Files 
 1: iShuffle, Mp3 ne Ipod pa Itunes (1007)
[Added on: 28-Jul-2009]

 2: TeamViewer Desktop Sharing (589)
[Added on: 14-Mar-2009]

 3: Desktops v1.0 (846)
[Added on: 23-Aug-2008]

 4: Bleona do Seks me majmunin! (8133)
[Added on: 07-Jun-2008]

 5: ShutDown 1.2 (743)
[Added on: 02-May-2008]

 6: AutoClick (686)
[Added on: 02-May-2008]

 7: Gmail Drive (741)
[Added on: 06-Dec-2007]

 8: Enver Hoxha "Me Stalinin " (1131)
[Added on: 30-Aug-2007]

 9: Libri "KUR U HODHËN THEMELET Ea SHQIPËRISË SË RE" Enver Hoxha (689)
[Added on: 30-Aug-2007]

 10: Libri "KUR LINDI PARTIA" Enver Hoxha (757)
[Added on: 30-Aug-2007]


 Last Updated 

 Most Downloaded 
 1: Video e Inis Gjonit
[Downloaded: 66110 Times]

 2: Video e Petro Ninit
[Downloaded: 23002 Times]

 3: Video e Petro Ninit
[Downloaded: 12918 Times]

 4: Video Skandal "Torturohet nga Shoqet"
[Downloaded: 11308 Times]

 5: Bleona do Seks me majmunin!
[Downloaded: 8133 Times]

 6: FJALOR ANGLISHT - SHQIP per celular
[Downloaded: 8045 Times]

 7: Mail bomb
[Downloaded: 6026 Times]

 8: ”Fjalori i gjuhës së sotme shqipes”(1980)
[Downloaded: 4639 Times]

 9: Loje kundra mėrzisė
[Downloaded: 4215 Times]

 10: PhotoSpy! 1.5.0
[Downloaded: 3738 Times]


->qEVERIA.eU & vLORA.iT<- aLTERNATIVA ||
Downloads


Video & Filma Shqiptare
SHIKO Big Brother 3 LIVE


Video Seksi me celular

Filma Shqiptare
Gjeneral Gramafoni
Kapedani
Arixhiu
Beni Ecen Vete
Udha e Shkronjave
Tela Per Violine
Pallati 176 pjesa 1
Pallati 176 pjesa 2
14 Vjeē Dhender
Skenderbeu
Shtigje e Luftes
Flaka e Maleve
Martesa e Bariut
Ishte Koha Per Dashuri
Mahmutovit dhe Rexhepovit
Nentori i Dyte
1 Milion Euro
SOUTH PARK 1
SOUTH PARK 2
Uka I Bjeshkeve te Nemura
Historia e Uēk (KLA)
Mars i Mallkuar 1997
Site MiqEnverhoxha.blogspot.com
Tag This

facebook it tag on del.icio.us digg this furl it reddit this search technorati Save to YahooMyWeb
Salla e Lojrave


Latest High Score set by
R-FR
with 25634 on Rocket Mx
--------
The Top Players

1 - Gerone
Number Of Wins : 11

2 - R-FR
Number Of Wins : 6

3 - vlonjati
Number Of Wins : 6

4 - sistemet
Number Of Wins : 2

5 - vl_girl
Number Of Wins : 2

6 - era13
Number Of Wins : 1

7 - kledio
Number Of Wins : 1

8 - Kler
Number Of Wins : 1

9 - reli
Number Of Wins : 1

10 - oliinter
Number Of Wins : 1

Qeveria.eu :: Shiko temėn - Tom Doshi, afera e pastrimit tė parave me kreditė

Qeveria.eu Indeksi i forumit

FAQ FAQKėrko KėrkoLista e Anėtarėve Lista e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve Grupet e Anėtarėve

 Profili Profili Identifikohu pėr tė parė mesazhet private Identifikohu pėr tė parė mesazhet private Identifikohu Identifikohu

Shiko temėn pasuese
Shiko temėn e mėparshme
Posto temė tė re Pėrgjigju temės Qeveria.eu Indeksi i forumit » Dizinformacion, pertej se vertetes zyrtare.
Autori Mesazh
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 2:10 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

Tom Doshi, afera e pastrimit tė parave me kreditė si dhe 3 shtėpitė nė Australi

Aktiviteti i pastrimit tė parave tė shtetasit Tom Doshi ka mbėrritur deri nė tokėn e kontinentit tė largėt australian, ku deputeti Doshi zotėron tre shtėpi dhe njė makinė. Duket qartė, se Doshi ka zgjedhur qėllimisht kontinentin e largėt pėr tė ushtruar veprimtarinė e tij tė pastrimit tė parave, sa mė larg kontrollit tė autoriteteve shqiptare.


Shtetasi Doshi ka deklaruar disa kredi tregtare tė marra nė Australi, tė cilat siē shprehet ai i ka pėrdorur pėr blerjen e pasurive tė luajtshme dhe tė paluajtshme atje. Por, njėsia homologe australiane e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave, AUSTRAC ka konfirmuar pasuritė e paluajtshme tė Doshit nė Australi, por nuk ka mundur tė gjejė asnjė shenjė tė burimit tė parave, me tė cilat janė blerė kėto pasuri, apo marrjen e ndonjė kredie nė ndonjė bankė tregtare australiane, siē pretendon Doshi nė deklaratėn e tij tė pasurisė. Sipas informacioneve qė jep AUSTRAC nuk ka asnjė shenjė qė tė konfirmojė se, Doshi ka marrė kredi tregtare nė Australi, gjė qė dėshmon se bėhet fjalė pėr njė pastrim tė pastėr parash. Nėse agjencia e specializuar e njė shteti tė konsoliduar nuk arrin tė gjejė kreditė e pretenduara nga zoti Doshi nė njė nga bankat australiane, atėherė natyrshėm lindin dyshime tė forta se pasuritė e Doshit nė kontinentin e largėt kanė burime tė tjera nga ato tė pretenduara nga zotėruesi i tyre. Drejtoria e Pėrgjithshme pėr Parandalimin e Pastrimit tė Parave ka dyshime tė qenėsishme se pasuritė e Doshit nė Australi janė vėnė me para tė fituara nė mėnyrė ilegale nė Australi ose me transferta nga njė vend i tretė, Shqipėria apo ndonjė vend tjetėr. Nga analiza e informacionit tė ardhur nga Australia rezulton se shuma e parave tė hyra nė Australi me pėrfitues z. Tom Doshi nėpėrmjet pikave tė kalimit tė kufirit, transfertave bankare apo depozitimeve Cash nga z. Doshi apo persona tė tretė ėshtė 341 070 dollarė australianė.

Tabela pėrmbledhėse e tė ardhurave hyrėse nė Australi nga Tom Doshi dhe transaksionet dalėse:


Sipas informacioneve tė marra nga Australia, rezulton se specifikimi i transfertave ndėrkombėtare tė fondeve ėshtė bėrė nga Ervin Aliaj mė datėn 3 nėntor 2003 ka transferuar shumėn 20 000 euro ose 33 113 dollarė australianė. Ndėrsa, Ardian Shtepani, mė 11 nėntor 2003 ka transferuar shumėn 20 000 euro ose 32 383 dollarė australianė. Tom Doshi mė datė 22 maj 2003 ka transferuar shumėn 19 960 euro. Totali i kėtyre transferimeve kap shifrėn e 59 960 eurove.

Manovrat me kreditė pėr tė fshehur aktivitetet ilegale

Njė shkelje tjetėr ligjore vėrehet edhe nė vetėdeklarimin e zotit Doshi pėrsa u pėrket kredive tė huazuara nga Bankat Tregtare shqiptare, bankat e nivelit tė dytė. Kreditė e vetėdeklaruara nė ILDKP dhe kreditė e marra nė bankat e nivelit tė dytė kanė mospėrputhje tė dukshme. Nga analiza e informacioneve vėrehet, se nga shtetasi Tom Doshi nuk janė deklaruar disa kredi tė marra:

-Kredia e marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2001 nė shumėn prej 190 000 USD

-Kredia e marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn prej 25 000 000 lekė

-Linja e kredisė e marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn prej 200 000 Euro

-Linja tjetėr e kredisė qė ėshtė marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn 200 000 Euro dhe nė vitin 2005 kjo linjė kredie bėhet 500 000 Euro

-Dy kreditė e marra nė Bankėn Raiffeisen ku njėra ėshtė nė vlerėn 200 000 Euro dhe kredia tjetėr e marrė nė vitin 2005 nė shumėn 800 000 Euro

Totali i kredive tė deklaruara nė ILDKP ėshtė 2 353 280 euro dhe 225 564 USD dhe totali i detyrimit tė kredive ėshtė 2 431 290 euro dhe 378 00 USD. Ndėrsa totali i kredive tė marra nė bankat e nivelit tė dytė nga informacionet e marra nga vetė bankat ėshtė 3 155 186 euro dhe 1 415 564 USD, ndėrsa totali i detyrimeve tė kredive ėshtė 1 576 695 euro dhe 306 582 USD. Shuma e kredive tė padeklaruara nė ILDKP ėshtė nė vlerėn 2 085 186 euro dhe 190 000 USD. Nė vetėdeklarimin e bėrė nė ILDKP, Doshi ka deklaruar si burim pėr blerjen e aksioneve tė shoqėrisė "Qumėshti Ajka", njė kredi prej 30 000 000 lekė tė marra nė Bankėn Tirana. Por, nga analiza e transaksioneve financiare pėr blerjen e shoqėrisė "Qumėshti Ajka" rezulton se, kjo kompani nuk ėshtė blerė vetėm me kredi, por edhe me para tė depozituara Cash nė numrin e llogarisė sė kompanisė blerėse (Aldosch).

Pėrse Doshi deklaroi 5.5 milionė dollarė pasuri mė shumė

Deputeti Tom Doshi tashmė ėshtė nėn njė hetim administrativ dhe ndaj tij pritet tė nisė hetimi penal pėr pastrim parash pas konkluziuonit se gjatė plotėsimit tė deklaratės sė pasurisė sė tij ai ka deklaruar rreth 5.5 milionė dollarė mė shumė se sa vlera reale e pasurive qė disponon. Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave i ka kėrkuar Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė nisė njė hetim ndaj shtetasit Doshi pasi duket haptazi se ai ka konsumuar veprėn penale tė pastrimit tė parave. Duke iu referuar infomacioneve tė mbledhura nga bankat e nivelit tė dytė, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, Zyra e Regjistrit Tregtar, Inspektoriati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, Drejtoria e Privatizimit nė Ministrinė e Financave si dhe nga Njėsia e Inteligjencės Financiare Australiane AUSTRAC rezulton se ka njė diferencė tė konsiderueshme ndėrmjet pasurive tė vetėdeklaruara dhe pasurive tė regjistruara. Sipas dokumentacionit pėrkatės rezulton se Doshi nuk ka deklaruar burimin e tė ardhurave tė siguruara pėr blerjen e pasurive qė ai zotėron, duke krijuar dyshime tė forta pėr pastrim parash. Nė pėrballjen e dokumentacionit rezulton se ka njė diferencė tė madhe tė vlerės sė pasurisė sė deklaruar dhe pasurisė qė ai zotėron sipas regjistrave publikė. Shtetasi Doshi ka deklaruar pasuritė e tij me vlerė rreth 10.5 milionė dollarė duke e dyfishuar nė fakt vlerėn e pasurisė qė zotėron. Deklarimi i mbi 5 milionė dollarėve mė shumė nga ana e Doshit, sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme pėr Parandalimin e Pastrimit tė Parave, pėrbėn njė indicie tė fortė pėr fillimin e njė hetimi penal nga Prokuroria e Pėrgjithshme ndaj shtetasit nė fjalė pėr konsumimin e veprės penale tė pastrimit tė parave.

Mospėrputhje shifrash dhe vlerash nė deklaratat e pasurisė

Nga analiza e dokumentacionit rezulton se ka njė mospėrputhje tė vetėdeklarimit tė aseteve tė shtetasit Tom Doshi dhe pasurive qė figurojnė tė regjistruara. Shtetasi Tom Doshi ka deklaruar pasurinė e tij shoqėrinė "Aldosch", por qė nė ZQRPP nuk figuron si pasuri e regjistruar. Po kėshtu, pika e karburantit nė Malin e Robit figuron e regjistruar nė ZVRPP, por me vlerė mė tė vogėl se sa e ka deklaruar konkretisht sipas deklarimit vlera e pikės sė karburantit ėshtė 400 000 USD, ndėrkohė qė z.Doshi zotėron 50% tė kėsaj vlere ose 200 000 USD. Nė ZVRPP kjo pikė karburanti figuron me vlerė tė regjistruar prej 1 200 000 lekė, ndėrsa z.Doshi zotėron vetėm 50 % ose vlerėn prej 600 000 lekė, shumė e cila e konvertuar nė USD ėshtė 4 478 USD. Pra, diferenca ndėrmjet vlerės sė deklaraur nga z.Doshi dhe asaj tė regjistruar nė ZVRPP ėshtė 195 522 USD. Gjithashtu Doshi ka deklaruar se vlera e shoqėrisė "Prodhime farmaceutike" ėshtė 6 000 000 USD qė nė fakt ėshtė vlera e aksioneve tė kompanisė e vlerėsuar rreth 1 vit pėrpara blerjes sė kompanisė nga Doshi. Kjo kompani ėshtė blerė nė vitin 2000 nga Doshi me ēmim 263 625 000 lekė, por nė ZQRPP kjo kompani ėshtė regjistruar me vlerė 193 000 000 lekė. Pra diferenca ndėrmjet vlerės sė blerjes sė regjistruar nė Hipotekė ėshtė 70 625 000 lekė. Truallin me sipėrfaqe 2000 m2 nė adresėn Rr. "Qemal Stafa" Tiranė, shtetasi Tom Doshi e ka vetėdeklaruar me vlerė 400 000 USD. Nė ZQRPP figuron e regjistruar me vlerė 4 000 000 lekė ose pėrafėrsisht 29 909 USD (kursi nė vitin 200 ka qenė 1$ = 133.74 lekė. Pra diferenca e vlerės sė deklaruar me vlerėn e regjistruar nė Hipotekė ėshtė 307 091 USD. Shtetasi Doshi ka deklaruar blerjen e njė sipėrfaqe toke nė Marikaj me vlerė 47 796 000 lekė. Nė ZQRPP figurojnė tė regjistruar sipėrfaqe e blerė nė Marikaj me ēmimet pėrkatėse ku vlera e pasurive shkon nė 48 912 500 lekė. Diferenca nė vlerė mes asaj se ēfarė ėshtė vetdeklaruar dhe asaj tė regjistruar ėshtė 1 116 500 lekė.

Dosja - Kush i pastron paratė e pista tė Tom Doshit. Zbardhet skema e mashtrimit me dokumenta zyrtare


Tom Doshi, si i pastroi 5.5 milion dollarė me deklaratėn e pasurisė

Deputeti Tom Doshi tashmė ėshtė nėn njė hetim administrativ pėr pastrim parash pas konkluzionit se gjatė plotėsimit tė deklaratės sė pasurisė sė tij ai ka deklaruar rreth 5.5 milion dollarė mė shumė se sa vlera reale e pasurive qė disponon. Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave i ka kėrkuar Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė nisė njė hetim penal ndaj shtetasit Doshi, pasi duket haptazi se ai ka konsumuar veprėn penale tė pastrimit tė parave. Kjo strukturė, duke iu referuar informacioneve tė mbledhura nga bankat e nivelit tė dytė, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, Zyra e Regjistrit Tregtar, Inspektoriati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, Drejtoria e Privatizimit nė Ministrinė e Financave, si dhe nga Njėsia e Inteligjencės Financiare Australiane AUSTRAC, rezulton se ka njė diferencė tė konsiderueshme ndėrmjet pasurive tė vetėdeklaruara dhe pasurive tė regjistruara. Sipas dokumentacionit pėrkatės rezulton se, Doshi nuk ka deklaruar burimin e tė ardhurave tė siguruara pėr blerjen e pasurive qė ai zotėron, duke krijuar dyshime tė forta pėr pastrim parash. Nė pėrballjen e dokumentacionit dokumentacionit rezulton se ka njė diferencė tė madhe tė vlerės sė pasurisė sė deklaruar dhe pasurisė qė ai zotėron sipas regjistrave publikė. Shtetasi Doshi ka deklaruar pasuritė e tij me vlerė rreth 10.5 milion dollarė, duke e dyfishuar vlerėn e pasurisė qė nė fakt zotėron. Deklarimi i mbi 5 milionė dollarėve mė shumė nga ana e Doshit, sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme pėr Parandalimin e Pastrimit tė Parave, pėrbėn njė indicie tė fortė pėr fillimin e njė hetimi penal nga Prokuroria e Pėrgjithshme ndaj shtetasit nė fjalė pėr konsumimin e veprės penale tė pastrimit tė parave. Hetimi administrativ i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parave nisi pas verifikimit tė dokumentacionit sipas tė cilit rezultonte se Doshi kishte bėrė deklarim tė rremė tė pasurisė. Pastrimi i parave pėrbėn vepėr penale dhe parashikohet nė nenin 287 tė Kodit Penal tė Republikės sė Shqipėrisė. Nė deklaratėn e pasurisė tė dorėzuar nė fund tė 2005 nė Inspektoriatin e Lartė tė Deėklarimit dhe Kontrollit tė Pasurisė, Tom Doshi ka deklaruar se totali i pasurisė qė ai zotėron i shprehur nė valutė ėshtė 9 512 810 USD dhe 388 588 Euro. Ndėrsa deklarimi i pasurive dorėzuar nė prill tė vitit 2006 ėshtė njė deklarim pėr shtesė tė pasurisė sė paluajtshme nė vlerėn 740 000 euro ( nė formė truall me sip. 1850 m2 nė adresėn Rr. "Qemal Stafa" Tiranė. Nė deklaratėn e tij tė pasurisė tė dorėzuar pranė ILDKP-sė nė mars tė vitit 2007, Doshi deklaron njė shtesė tė pasurisė sė paluajtshme qė konsiston nė blerjen e njė sipėrfaqeje toke 11 380 m2 nė Marikaj (pranė autostradės Tiranė-Durrės e regjistruar nė Hipotekė nė vitin 2006 me ēmim 4200 lekė/m2 me vlerė 47 796 000 lekė pėrafėrsisht 385 451 Euro.Nė kėtė rast Doshi nuk ka deklaruar burimin e kėsaj shume sipas Ligjit Nr.9049 datė 10.04.2003 "Pėr deklarimin dhe kontrollin e pasurive detyrimeve financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėnpunėsve publik" neni 6 dhe neni 21 i tij. Po nė kėtė deklaratė tė ardhurat monetare tė deklaruara nė mars tė vitit 2007 pėr periudhėn 01.01.2006 - 31.12.2006 janė 536 741 Euro tė renditura si mė poshtė

-Tė ardhurat nga paga nė Kuvend 1 519 200 lekė

-Tė ardhurat nga bashkėshortja 1 800 000 lekė

-Tė ardhurat nga pronėsia e karburantit tek Mali i Robit ėshtė 1 200 000 lekė

Shumat e mėsipėrme prej 4 519 200 lekė janė afėrsisht 36 741 Euro.

-Tė ardhurat nga shitja e fabrikės "Ajka" 500 000 Euro


Nė regjistrin e biznesit pranė Gjykatės sė Tiranė kjo fabrikė nuk figuron e shitur, por nė pronėsi tė z.Doshi.

-Nė deklarimin e tė ardhruave nga deklaruesi Doshi, shėnohet qė tė ardhurat pėr 2 kompanitė "Prodhime famaceutike" dhe "qumėshti Ajka" nuk dihen akoma me pretendimin qė bilancet e tyre nuk kanė qenė tė mbyllura deri nė momentin e deklarimit 2007.

Shuma monetare totale deklaraur nė mars 2007 536 741 Euro

Mospėrputhje shifrash nė asetet e deklaruara dhe ato tė regjistruara

Nga analiza e dokumentacionit rezulton se, ka njė mospėrputhje tė vetėdeklarimit tė aseteve tė shtetasit Tom Doshi dhe pasurive qė figurojnė tė regjistruara. Shtetasi Tom Doshi ka deklaruar pasurinė e tij shoqėrinė "Aldosch", por qė nė ZQRPP nuk figuron si pasuri e regjistruar. Po kėshtu, pika e karburantit nė Malin e Robit figuron e regjistruar nė ZVRPP, por me vlerė mė tė vogėl se sa e ka deklaruar konkretisht. Sipas deklarimit, vlera e pikės sė karburantit ėshtė 400 000 USD, ndėrkohė qė z.Doshi zotėron 50% tė kėsaj vlere ose 200 000 USD. Nė ZVRPP kjo pikė karburanti figuron me vlerė tė regjistruar prej 1 200 000 lekė, ndėrsa z.Doshi zotėron vetėm 50% ose vlerėn prej 600 000 lekė, shumė e cila e konvertuar nė USD ėshtė 4 478 USD.
Pra, diferenca ndėrmjet vlerės sė deklaraur nga z.Doshi dhe asaj tė regjistruar nė ZVRPP ėshtė 195 522 USD. Gjithashtu, Doshi ka deklaruar se vlera e shoqėrisė "Prodhime farmaceutike" ėshtė 6 000 000 USD, qė nė fakt ėshtė vlera e aksioneve tė kompanisė e vlerėsuar rreth 1 vit pėrpara blerjes sė kompanisė nga Doshi. Kjo kompani ėshtė blerė nė vitin 2000 nga Doshi me ēmim 263 62500 000 USD. Nė ZVRPP kjo pikė karburanti figuron me vlerė tė regjistruar prej 1 200 000 lekė, ndėrsa z.Doshi zotėron vetėm 50% ose vlerėn prej 600 000 lekė, shumė e cila e konvertuar nė USD ėshtė 4 478 USD. Pra, diferenca ndėrmjet vlerės sė deklaraur nga zi e ka vetėdeklaruar me vlerė 400 000 USD. Nė ZQRPP figuron e regjistruar me vlerė 4 000 000 lekė ose pėrafėrsisht 29 909 USD (kursi nė vitin 200 ka qenė 1$ = 133.74 lekė. Pra diferenca e vlerės sė deklaruar me vlerėn e regjistruar nė Hipotekė ėshtė 307 091 USD. Shtetasi Doshi ka deklaruar blerjen e njė sipėrfaqe toke nė Marikaj me vlerė 47 796 000 lekė. Nė ZQRPP figurojnė tė regjistruar sipėrfaqe e blerė nė Marikaj me ēmimet pėrkatėse, ku vlera e pasurive shkon nė 48 912 500 lekė. Diferenca nė vlerė mes asaj se ēfarė ėshtė vetėdeklaruar dhe asaj tė regjistruar ėshtė 1 116 500 lekė.

Doshi rrit nė mėnyrė artificiale vlerėn e pasurive tė regjistruara

Nė njė krahasim tė thjeshtė tė pasurive tė deklaruara nga shtetasi Doshi me pasuritė e regjistruara nė ZVRPP tė bie nė sy fakti qė disa pasuri janė tė deklaruara, por nuk figurojnė tė regjistruara nė ZVRPP. Nė kėtė kategori pėrfshihen pasuritė e deklaruara nga Doshi, si shtėpia e banimit nė Durrės me vlerė 400 000 USD dhe trualli me sip. 1850 m2 nė adresė Rr. "Qemal Stafa" me vlerė 740 000 Euro. Pėrveē kėsaj, momenti i dytė qė reflekton njė aktivitet tė hapur pastrimi parash lidhet me faktin se ka pasuri tė regjistruara nė ZQRPP, por qė kanė njė ēmim tė pasaktuar. Konkretisht, fabrika e qumėshtit "Ajka" nuk e ka tė pėrcaktuar vlerėn e saj nė ZVRPP dhe vetė zoti Doshi e ka deklaruar shoqėrinė "Qumėshti Ajka" me vlerė 2 600 000 lekė, por qė nė fakt ėshtė vlera e kapitalit tė shoqėrisė.
Gjithashtu, Doshi ka deklaruar shtėpinė e banimit nė Shkodėr sė bashku me disa sip. tokė nė fshatin Trush tė Shkodrės dhe nė Shkodėr me njė vlerė 350 000 USD. Pasuri, tė cilat kanė kėtė vlerė, sipas z.Doshi, janė pasuritė e mėposhtme: fshati i Ri /tokė arė me sip 8418 m2 me adresė nė Shkodėr, tokė truall nė Shkodėr me sip. 1813 m2, tokė arė nė Shkodėr me sip.3127 m2, tokė arė nė Shkodėr me sip.15479 m2, tokė truall nė Shkodėr me sip 2814 m2, nga tė cilat 600 m2 janė truall dhe 408 m2 ėshtė ndėrtesė. Si pėrfundim, totali i pasurive qė figurojnė tė regjistruara nė ēmim nė ZVRPP ėshtė 1 475 547 USD, 405 796 EURO, ndėrsa totali i pasurive tė regjistruara, por qė nuk kanė tė pėrcaktuar ēmimin nė ZVRPP ėshtė 2 504 840 USD (Q.Ajka) dhe 350 000 USD (shtėpi + tokat). Totali i pasurisė sė regjistruar tė shtetasit Doshi ėshtė 4 330 387 USD e 405 796 Euro, ndėrsa sipas deklaratave tė pasurisė sė vetė z.Doshi (viti 2005, 2006, 2007) totali i vlerės sė vetėdeklaruar ėshtė 9 512 810 USD e 888 588 Euro. Diferenca e vlerės sė pasurisė sė vetdeklaruar nga z.Doshi dhe e vlerės sė pasurisė sė regjistruar nė ZVRPP ėshtė 5 182 423 USD, 482 792 Euro, shumė kjo e konsiderueshme pėr t`u lėnė jashtė regjistrimit. Pėr rrjedhojė, Doshi nuk ka deklaruar as burimin e tė ardhurave tė siguruara pėr blerjen e pasurive tė mėsipėrme, duke lėnė tė kuptohet se bėhet fjalė pėr njė proces tė hapur pastrimi parash.

RD

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
reli
Site Admin
Site Admin


Anėtarėsuar: Mar 29, 2005
Mesazhe: 6086
Vendodhja: Itali

MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 2:26 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

Drejtoria e Pėrgjithshme e Pastrimit tė Parave ka dėrguar pėr ndjekje penale deputetin


Dosja e plotė, kush i pastron paratė e pista tė Tom Doshit

Znj. Ina Rama

Prokurore e pėrgjithshme

Prokuroria e pėrgjithshme

E nderuar znj.Prokurore e Pėrgjithshme

Tiranė


Duke marrė shkas nga njė deklarim i rremė i pasurisė nga ana e shtetasit shqiptar Tomė Gjekė Doshi, i cili aktualisht ushtron detyrėn e deputetit tė Parlamentit shqiptar, Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė parave ka hapur njė hetim administrativ nė bazė tė Ligjit 8610 "Mbi Parandalimin e Pastrimit tė Parave", pasi shtetasi nė fjalė dyshohet tė ketė konsumuar ndėr tė tjera veprėn penale tė "Pastrimit tė Produkteve tė Veprės Penale" parashikuar nė nenin 287 tė Kodit Penal tė Republikės sė Shqipėrisė.

Nga analiza e informacioneve tė ardhura nga institucioent e mėposhtme,


1. Bankat e nivelit tė dytė

2.Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve (DPT)

3.Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme (ZQRPP)

4.Austrac (Njėsia e Inteligjencės Financiare Australiane)

5.Zyra e Regjistrit Tregtar

6.Instituti i Lartė i Deklarimit tė Pasurive (ILDKP)

7. Drejtoria e Privatizimtit nė Ministrinė e Financės

Lidhur me verifikimin e pasurisė sė shtetasit Tom Doshi dhe pėr shoqėritė qė ai ka nė zotėrim, rrjedh qė ka njė diferencė tė konsiderueshme ndėrmjet pasurive tė vetdeklaruara dhe pasurive tė regjistruara. Mė poshtė ėshtė tabela sqaruese e pasurive tė vetdeklarura dhe atyre tė gjetura nė zyrat Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive.

Deklarimi i pasurive, dorėzuar nė fund tė vitit 2005: Nė ILDKP nga Tom Doshi ka deklaruar pasuritė ku totali i deklarimit tė pasurive e shprehur nė valuta ėshtė 9 512 810 USD dhe 388 588 Euro.

Deklarimi i pasurive dorėzuar nė prill tė vitit 2006: ėshtė njė deklarim pėr shtesė tė pasurisė sė paluajtshme nė vlerėn 740 000 euro ( nė formė truall me sip. 1850 m2 nė adresėn Rr. "Qemal Stafa" Tiranė.

Deklarimi i pasurive, dorėzuar nė mars tė vitit 2007: ėshtė njė deklarim pėr shtesė tė pasurisė sė paluajtshme. Eshtė deklaruar blerja e njė sipėrfaqe toke prej 11 380 m2 nė Marikaj (pranė autostradės Tiranė-Durrės e regjistruar nė Hipotekė nė vitin 2006 me ēmim 4200 lekė/m2 me vlerė 47 796 000 lekė pėrafėrsisht 385 451 EURO.

Nuk ėshtė deklaruar burimi i kėsaj shume, sipas Ligjit Nr.9049 datė 10.04.2003 Pėr deklarimin dhe kontrollin e pasurive detyrimeve financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėnpunėsve publik" neni 6 dhe neni 21 i tij.

Po nė kėtė deklaratė tė ardhurat monetare tė deklaruara nė Mars tė vitit 2007 pėr periudhėn 01.01.2006 - 31.12.2006 janė 536 741 Euro tė renditura si mė poshtė:

-Tė ardhurat nga paga nė Kuvend 1 519 200 lekė

-Tė ardhurat nga bashkėshortja 1 800 000 lekė

-Tė ardhurat gna pronėsia e karburantit tek Mali i Robit ėshtė 1 200 000 lekė

Shumat e mėsipėrme prej 4 519 200 lekė janė afėrsisht 36 741 Euro.

-Tė ardhurat nga shitja e fabrikės "Ajka" 500 000 Euro

Nė regjistrin e biznesit pranė Gjykatės sė Tiranė kjo fabrikė nuk figuron e shitur, por nė pronėsi tė z.Doshi.

-Nė deklarimin e tė ardhruave nga deklaruesi Doshi, shėnohet qė tė ardhurat pėr 2 kompanitė "Prodhime famaceutike" dhe "qumėshti Ajka" nuk dihen akoma me pretendimin qė bilancet e tyre nuk kanė qenė tė mbyllura deri nė momentin e deklarimit 2007.

Shuma monetare totale deklaraur nė mars 2007 536 741 Euro

Nga analiza e tė dhėnave (tė paraqitura mė lart nė tabela) rezulton se ka njė mospėrputhje tė vetdeklarimit tė aseteve dhe atyre qė figurojnė tė regjistruara.

-Shtetasi Tom Doshi ka deklaraur pasurinė e tij shoqėrinė "Aldosch", por qė nė ZQRPP nuk figuron si pasuri e regjistruar.

-Po kėshtu, pika e karburantit nė Malin e Robit figuron e regjistruar nė ZVRPP, por me vlerė mė tė vogėl se sa e ka deklaruar konkretisht sipas deklarimit vlera e pikės sė karburantit ėshtė 400 000 USD, ndėrkohė qė z.Doshi zotėron 50% tė kėsaj vlere ose 200 000 USD. Nė ZVRPP kjo pikė karburanti figuron me vlerė tė regjistruar prej 1 200 000, ndėrsa z.Doshi ėshtė pėrafėrsisht 4 478 USD. Pra, diferenca ndėrmjet vlerės sė deklaraur nga z.Doshi dhe asaj tė regjistruar nė ZVRPP ėshtė 195 522 USD.

-Shtetasi Tom Doshi ka deklaruar se vlera e Shoqėrisė "Prodhime farmaceutike" ėshtė 6 000 000 USD qė nė fakt ėshtė vlera e aksioneve tė kompanisė e vlerėsuar rerth 1 vit pėrpara blerjes sė kompanisė nga z.Doshi. Kjo kompani ėshtė blerė nė vitin 2000 nga z.Doshi me ēmim 263 625 000 lekė, por nė ZQRPP kljko kompani ėshtė regjistruar me vlerė 193 000 000 lekė. Pra diferenca ndėrmjet vlerės sė blerjes sė regjistruar nė Hipotekė ėshtė 70 625 000 lekė.

-Truallin me sipėrfaqe 2000 m2 nė adresėn Rr. "Qemal Stafa" Tiranė, shtetasi Tom Doshi ka vetdeklaruar me vlerė 400 000 USD. Nė ZQRPP figuron e regjistruar me vlerė 4 000 000 lekė ose pėrafėrsisht 29 909 USD (kursi nė vitin 200 ka qenė 1$ = 133.74 lekė. Pra diferenca e vlerės sė deklaruar me vlerėn e regjistruar nė Hipotekė ėshtė 307 091 USD.

-Z Doshi ka deklaruar blerjen e njė sipėrfaqe toke nė Marikaj me vlerė 47 796 000 lekė.

Nė ZQRPP figurojnė tė regjistruar sipėrfaqe e blerė nė Marikaj me ēmimet pėrkatėse ku vlera e pasurive shkon nė 48 912 500 lekė. Diferenca nė vlerė mes asaj se ēfarė ėshtė vetdeklaruar dhe asaj tė regjistruar ėshtė 1 116 500 lekė.

Po tė krahasojmė pasuritė e deklaruar nga z.Doshi me pasuritė e regjistruar anė ZVRPP vėrejmė dy momente:

I.Vihet re se disa pasuri janė tė deklaruara, por nuk figurojnė tė regjistruara nė ZVRPP

1.Shtėpia e banimit nė Durrės me vlerė 400 000 USD

2.Trualli me sip 1850 m2 nė adresė Rr. "Qemal Stafa" me vlerė 740 000 EURO

II. Po kėshtu ka pasuri tė regjistruara nė ZQRPP po qė kanė njė ēmim tė pasaktuar konkretisht:

1.Fabrika e qumėshtit Ajka nuk e ka tė pėrcaktuar vlerėn e saj nė ZVRPP, zoti Doshi ka deklaruar shoqėrinė Qumėshtin Ajka me vlerė 2 600 000 lekė, por qė nė fakt ėshtė vlera e kapitalit tė shoqėrisė. Kjo shoqėri ėshtė blerė me ēmim 100 100 000 lekė.

2.Tom Doshi ka deklaruar shtėpinė e banimit nė Shkodėr plus disa sip. tokė nė fshatin Trush tė Shkodrės dhe nė Shkodėr me njė vlerė 350 000 USD. Pasuritė tė cilat kanė kėtė vlerė sipas z.Doshi janė pasuritė e mėposhtme;

a.Fshati i Ri /tokė arė me sip 8418 m2 me adresė nė Shkodėr

b.tokė truall nė Shkodėr me sip. 1813 m2

c.tokė arė nė Shkodėr me sip.3127 m2

d.tokė arė nė Shkdoėr me sip.15479 m2

e.tokė truall nė Shkodėr me sip 2814 m2 nga tė cilat 600 m2 janė truall dhe 408 m2 ėshtė ndėrtesė.

Si pėrfundim totali i pasurive qė figurojnė tė regjistruara nė ēmim nė ZVRPP ėshtė

1 475 547 USD

405 796 EURO

Ndėrsa totali i pasurive tė regjistruara po qė nuk kanė tė pėrcaktuar ēmimin nė ZVRPP ėshtė

2 504 840 USD (Q.Ajka) dhe

350 000 USD ( shtėpi + tokat)

Totali i pasurisė sė regjistruar

4 330 387 USD

405 796 Euro

Ndėrsa, sipas deklaratave tė pasurisė sė z.Doshi (viti 2005, 2006, 2007) totali i vlerės sė vetdeklaruar ėshtė

Totali i pasurisė sė vetdeklaruar 9 512 810 USD

888 588 Euro

Diferenca e vlerės sė pasurisė sė vetdeklaruar nga z.Doshi dhe e vlerės sė pasurisė sė regjistruar nė ZVRPP ėshtė 5 182 423 USD

482 792 Euro

Pėrsa mė lart shtetasi Tom Doshi

a.Nuk ka deklaruar burimin e tė ardhurave tė siguruara pėr blerjen e pasurive tė mėsipėrme, tė cilat ai i zotėron, pra nuk janė respektuar kėrkesat e Ligjit nr.9049 datė 10.04.2003 "pėr deklarimin edhe kontrollin e pasurive, detyrimee financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publik neni 6 dhe neni 21 i tij.

b.Ka njė diferencė tė madhe tė vlerės sė pasurisė sė deklaruar dhe pasurisė qė ai zotėron sipas regjistrave publike. Z.Doshi ka deklaruar pasuritė e tij me njė vlerė rreth 10.5 milion USD, duke dyfishuar pothuajse nė fakt vlerėn e pasurisė qė ai zotėron. Pra, ka deklaruar rreth 5 milion USD me shumė pasuri se sa ai zotėron sipas regjistrave publik, duke shkelur ligjin "Pėr deklarimin dhe kontrollin e pasurive, detyriemve financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publik".

*Shkelje ligjore vėrehen edhe nė vetdeklarimin e z.Doshit pėrsa u pėrket kredive tė huazuara nga Bankat Tregtare shqiptare (bankat e nivelit tė dytė dhe bankat e huaja kryesisht nė Australi. Kreditė e vetdeklaruara nė ILDKPP dhe kreditė e marra nė bankat e nivelit tė dytė janė tė pasqyruara nė tabelėn nr.1 bashkalidhur.

Nga analiza e informacioneve vėrehet se, nga shtetasi Tom Doshi nuk janė deklaruar disa kredi tė marra si:

Kredia e marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2001 nė shumėn prej 190 000 USD

Kredia e marrėnė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn prej 25 000 000 lekė

Linja e kredisė e marrė nė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn prej 200 000 Euro

Linja tjetėr e kredisė qė ėshtė marė nė Bankėn Tirana nė vitin 2003 nė shumėn 200 000 Euro dhe nė vitin 2005 kjo linjė kredie bėhet 500 000 Euro

Dy kreditė e marra nė Bankėn Raiffeisen ku njėra ėshtė nė vlerėn 200 000 Euro dhe kredia tjetėr e marrė nė vitin 2005 nė shumėn 800 000 Euro

Si konkluzion:

Totali i kredive tė deklaruara nė ILDKPP ėshtė 2 353 280 Euro dhe 225 564 USD dhe totali i detyrimit tė dredive ėshtė 2 431 290 Euro dhe 378 000 USD

Ndėrsa totali i kredive tė marra nė bankat e nivelit tė dytė ėshtė 3 155 186 Euro dhe 1 415 564, ndėrkaq totali i detyrimeve tė kredivce ėshtė 1 576 695 Euro dhe 306 582 USD

Pra, shuma e kredive tė padeklaruara nė ILDKPP ėshtė nė vlerėn 2 085 186 Euro dhe 190 000 USD.

Nė vetdeklarimin e bėrė nė ILDKP z.Doshi ka deklaruar si burim pėr blerjen e aksioneve tė shoqėrisė Qumėshti Ajka njė kredi prej 30 000 000 lekė tė marrė nė Bankėn Tirana, por nga analiza e transaksioneve financiare pėr blerjen e shoqėrisė, Qumėshti Ajka rezulton se kjo kompani nuk ėshtė blerė vetėm me kredi, por edhe me para tė depozituara CASH nė numrin e llogarisė sė kompanisė blerėse (Aldosch)

Dyshim ka edhe mbi kreditė e deklaruara nga shtetasi Tom Doshi tė marra nga njė Bankė Tregtare nė Australi, kredi tė cilat sipas tij i ka pėrdorė si burim pėr blerjen e pasurive tė luajtshme dhe paluajtshme nė Australi. Njėsia Homologe nė Australi (Austrac) ka konfirmuar pasuritė e paluajtshme tė Z.Doshi nė Australi, por nuk ka konfirmuar akoma burimin e blerjes sė kėtyre pasurive apo kreditė e marra nga z.Doshi nė njė Bankė Tregtare nė Australi. Siē duket nė tabelėn e mėposhtme, Austrac nuk ka gjetur tė paktėn deri tani asnjė gjurmė tė marrjes sė kredisė nga ana e z.Tomė Doshi nė Australi.

Nėse Austrac nuk gjen kredi tė marra nga z.Doshi nė njė Bankė Australiane atėherė lindin dyshime se pasuritė nė Australi tė jenė vėnė me para tė fituara nė mėnyrė ilegale nė Australi ose me transferta nga njė vend i tretė (Shqipėria apo njė vend tjetėr).

Nga analiza e informacionit tė ardhur nga Australia, rezulton se shuma e parave tė hyra nė Australi me pėrfitues z.Tomė Doshi nėpėrmjet pikave tė kalimit kufirit, transfertave bankare depozitiemve CASH nga z.Doshi ose persona tė tretė ėshtė: 341 070 AUSD.

Tabela pėrmbledhėse e tė ardhurave hyrėse nė Australi nga Tom Doshi dhe transaksionet dalėse

Pikat e kalim kufirit


143 798 AUSD


0

Depozitė cash nė bankė


101 293 AUSD


16 941 AUS

Urdhėr transferta ndėrkombėtare tė fondeve


95 979 AUSD


18 725 AUS

Totali


341 070 AUSD


35 666 AUS

Hyrėse Dalėse

Specifikimi i transfertave ndėrkombėtare tė fondeve janė:

1.Nga Ervin Aliaj mė dt.03.11.2003 ka transferuar shumėn 20 000 Euro ose 33 113 AUSD

2.Ardian Shtėpani mė dt.11.11.2003 ka transgeruar shumėn 20 000 Euro ose 32 383 AUSD

3.Tom Doshi mė dt,22.05.2003 ka transferuar shumėn 19 960 USD ose 30 483 AUSD

Totali 59 960 Euro ose 95 979 AUSD.

Materiali i mėsipėrm kishte tė bėnte mė shumė me mosdeklarimet apo deklarimet e rreme tė pasurisė sė ILDKP nga z.Doshi. Fakt tjetėr i rėndėsishėm ėshtė mėnyura se si z.Doshi ka blerė komaninė e tij "prodhime farmaceutike dhe qumėshti Ajka nė vitin 2000. Siē do tė dalė nga analiza e mėposhtme, tė gjitha paratė e pėrdorura pėr blerjen e kompanive tė sipėrpėrmendura (rreth 3.6 milion USD) nuk kanė njė burim tė ligjshėm, por ky fakt duhet tė verifikohet duke kėrkuar burimin e vėrtetė tė kėtyre tė ardhurave. Nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve jemi informuar se, shtetasi Tom Doshi zotėron kėto kompani:

1; ALDOSCH shpk . Me vendim gjykate rrethi Tiranė me nr.15029 me datė 30./03.1996 ėshtė krijuar shoqėria "Aldosch shpk me seli nė Shkodėr me ortak Tom Doshi dhe Tonin Shpati. Shoqėria ka si objekt veprimtari nė fushėn e ndėrtimit.

Sipas tė dhėnave financiare tė ardhura nga DPT pėr shoqėrinė ALDOSCH shpk sipas bilanceve vjetore tė kėsaj shoqėrie rezulton me fitim vetėm 2 vite dhe gjithė vitet e tjera me fitim 0 ose me humbje. Fitimi i kėsaj shoqėrie deri nė vitin 2000 ėshtė 262 741 lekė, ndėrsa fitimi total pėr vitet 1997-2006 i shoqėrisė ALDOSCH shpk ėshtė 1 029 554 lekė.

2.AlLDOSCH 2. Kjo shoqėri Aldosch 2 sh.a ėshtė krijuar me vendim Gjykate tė rrethit Tiranė me nr.21921 me datė 08.09.1999 aksioner i vetėm i shoqėrisė me seli nė Shkodėr ėshtė Tom Doshi. Shoqėria ka si objekt veprimtarie tregtimin me shumicė dhe me pakisė import-eksport tė naftės, gazit dhe nėnprodukteve tė tyre. Kryetari i Kėshillit Mbikqyrės ka qenė Tonin Shpati.

Me vendim gjykate nr.21921/2 datė 31.07.2001 Tom Doshi nė cilėsinė e aksionerit tė vetėm tė shoqėrisė vendos shitjen nė masėn 100% tė aksioneve tė Aldosch 2 sh.a. shoqėrisė ADI sh.p.k., ku ortak i vetėm ėshtė Adriatik Pasho. Nuk kemi asnjė tė dhėnė mbi bilancet e kėsaj shoqėrie deri nė momentin e shitjes.

3. Prodhime farmaceutike Sh.a. ėshtė krijuar me vendim tė Gjykatės sė rrethit Tiranė me nr.13267 datė 29.12.1995 me aksioner tė vetėm Ministrinė e Financave me objekt veprimtarie prodhim, tregtim tė produkteve farmaceutike.

Z.Tom Doshi ka vlerė shoqėrinė e mėsipėrmee sipas kontratės Nr.3128 datė 12.10.2000 ku shoqėria ALDOSCH blen aksionet e shoqėrisė Prodhime farmaceurike nė masėn 88%. Ēmimi sipas kontratės ėshtė 263 625 000 lekė dhe kanė kaluar nė llog.4302 pranė Agjensisė Kombėtare tė Privatizimit.

Nga analiza e lėvizjeve tė llogarisė nė nr.0100-300341-102 nė Bankėn Tirana, e cila i pėrket shoqėrisė Aldosch u konstatua se mė datė 3 tetor 2000 ėshtė transferuar shuma prej 263 625 000 lekė nė favor tė Agjensisė Kombėtare tė Privatizimit (AKP). Kjo shumė ėshtė siguruar nga derdhjet CASH qė janė bėrė, duke filluar nga periudha 1 gusht 2000 ku balanca ka qenė 0.00 lekė. Vetėm nga Roland Manushi janė derdhur CASH shuma totale 88 090 150 lekė. Nga periudha 20.09.2000 deri nė 03.10.2000 ( nga shpjegimi i Bankės Tirana ėshtė deklaruar se janė nga kėmbimet qė ka kryer shoqėria, po nė lėvizje nuk pasqyrohet tėrheqje pėr kėmbim, por vetėm vepozita CASH. Tonin Shpati, ka depozituar Cash shumėn prej 26 350 000 lekė. Tom Doshi, ka depozituar Cash shumėn prej 568 989 200 lekė. Agim Duka, ka depoziruar cash 7 500 000 lekė. Bėrhan Bishanaku, ka depozituar shumėn prej 3 000 000 lekė. Kujtim Dervishi, ka depozituar CASH shumėn prej 7 000 000 lekė. Ardian Goci, ka depozituar CASh shumėn prej 11 816 000 lekė. Ndoc Gjergji, ka depozituar shumėn prej 1 996 000 lekė, nga shoqėria ALDOSCH 2 Sh.a. ėshtė transferuar shuma prej 49 775 200 lekė. Transfertė nga llogaria e njė monedhe tjetėr e ALDOSCH nė llogarinė lekė shuma prej 10 318 000 lekė, Ilir Bujar Gjyzeli, ka depozituar CASh shumėn prej 8 420 000 All. Nė mėnyrė tė pėrmbledhur po paraqesim transaksionet nė tabelėn e mėposhtme.Siē ėshtė specifikuar nė tabelėn e mėsipėrme, pėr njė kohė shumė tė shkurtėr (rreth 2 muaj) janė stransferuar 280 254 550 lekė nė llogarinė e kompanisė ALDOSCH para tė cilat janė pėrdorur pėr tė blerė komaninė shtetėrore. Prodhime farmaceurike, tė nxjerė nė shitje. E gjithė shuma e mėsipėrme nuk ka njė burim tė justifikuar ligjor, pasi depozitimet CASH nuk kanė asnjė justifikim, ndėrsa edhe dy transfertat nga llogaria e kompanisė ALDOSCH nuk janė tė justifikuara, pasi nuk pasqyrohen nė bilancet e kėsaj kompanie dhe pėr mė tepėr qė fitimet totale tė kėsaj kompanie deri nė momentin e kėtyre transpertave ėshtė vetėm 262 741 lekė, ndėrkohė qė shuma e transfertave ėshtė 60 093 200 lekė. Nga totali i depozitimeve tė mėsipėrme prej 280 254 550 kekė, vetėm depozitime Cash janė 220 161 350 lekė.

Ndėrsa shuma totale e derdhur nga shoqėria "Aldosch" shpk nė fund tė vitit 2000 pėr blerjen e shoqėrisė "PRODHIME FARMACEUTIKE" sha nė masėn 88%, nė total ėshtė 263 725 000 LEK, pėrafėrsisht 2 150 000 euro.

Pėr dijeni. Nga tė dhėnat e dokumentacionit tė paraqitur nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimit dhe BIA (bilancet vjetore) rezulton se shoqėria "PRODHIME FARMACEUTIKE" sha ka njė fitim neto nė vite si mė poshtė:

1. Bilanci i vitit 2000 fitimi neto ėshtė 4 335 759 LEK

2. Bilanci i vitit 2001 fitimi neto ėshtė 6 217 768 LEK

3. Bilanci i vitit 2002 fitimi neto ėshtė 3 177 124 LEK

4. Bilanci i vitit 2003 fitimi neto ėshtė 294 601 LEK

5. Bilanci i vitit 2004 fitimi neto ėshtė 16 540 730 LEK

6. Bilanci i vitit 2005 fitimi neto ėshtė 9 334 544 LEK

7. Bilanci i vitit 2006 fitimi neto ėshtė 10 571 006 LEK

Pra, fitimi neto nga viti 2000-2006 ėshtė + 50 471 532 LEK4. "QUMĖSHTI AJKA" sha, ėshtė krijuar me vendim gjykate tė rrethit Tiranė me nr. 20017 mė datė 09.09.1998, me aksioner tė vetėm Ministrinė e Ekonomisė, me objekt grumbullim pėrpunim qumėshti dhe i nėnprodukteve tė tij. Me vendimin nr. 20017/2, datė 21.11.2000, shoqėria "ALDOSCH" blen 90% tė aksioneve tė shoqėrisė "QUMĖSHTI AJKA".

Nė bazė tė Kontratės nr. 3561 datė 17.11.2000, shoqėria "ALDOSCH" blen aksionet e shoqėrisė "QUMĖSHTI AJKA" nė masėn 90% me njė ēmim prej 100 100 000 lek. Kjo shumė ka kaluar nė llogarinė me numėr 4302 pranė Agjencisė Kombėtare tė Privatizimit.

Nga analiza e lėvizjeve tė logarisė sė kompanisė "ALDOSCH" me nr. 0100-300341-102 nė Bankėn Tirana, u konstatua se mė datė 14 nėntor 2000 nga kjo llogari janė transferuar shumat prej 100 100 000 LEK nė favor tė Agjencisė Kombėtare tė Privatizimit pėr blerjen e aksioneve tė shoqėrisė "QUMĖSHTI AJKA". Kėtė shumė e ka nga derdhjet CASH qė janė bėrė duke filluar nga periudha 5 tetor 2000 deri mė 6 nėntor 2000. Mė 5 tetor 2000 balanca e kėsaj llogarie ka qenė 622 198 LEK.

Vetėm nga Roland Manushi, nga periudha 05.10.2000 deri mė 14.11.2000 janė derdhur CASH shuma totale prej 12 383 000 LEK. Nga llogaria e shoqėrisė "ALDOSCH" nė BKT janė transferuar nga njė llogari e kėsaj kompanie nė njė llogari tjetėr tė po kėsaj kompanie, shuma prej 86 500 000 LEK. Nga kredia e marrė nė Bankėn Tirana ėshtė transferuar shuma prej 30 000 000 LEK. Pasi ėshtė bėrė e mundur grumbullimi i shumės prej 128 883 000 LEK, ėshtė bėrė pagesa nė degėn e Thesarit Tiranė, me nr. llogarie 4302, llogari e cila i pėrkiste pagesa nė degėn e Thesarit Tiranė, me nr. llogarie: 4302, llogari e cila i pėrkiste AKP-sė (Agjencise Kombėtare tė Privatizimit). Mė poshtė tabela pėrmbledhėse:

Nr.


Depozituesit


Nr.llog.


Data


Mėnyra e transfertės


Pėrfituesi


Nr.llogarisė


Shuma

1.


Roland Manushi


-


05.10.2000 deri mė 14.11.2000


Cash depozitė


Aldosch


0100-300341-102 nė Lek


12 383 000 Lek

2.


Aldosch nga BKT


0028677

0028701

00286940028688

0028920
19.10.2000 deri mė 14.11.2000


Transfertė ndėrbankare


Aldosch


01001-300341-102 nė Lek


86 500 000 Lek

Nga totali i derdhjeve prej 128 883 000 LEK, vetėm 30 000 000 LEK janė tė justifikuara ligjėrisht, pasi janė marrė nė formė kredie nga Banka Tirana.

Shuma prej 86 500 000 LEK e transferuar nga llogaria e kompanisė "ALDOSCH" nė llogarinė e Thesarit Tiranė, e pėrdorur pėr blerjen e shoqėrisė "QUMĖSHTI AJKA" ėshtė njė shumė totalisht e pajustifikuar pasi siē e kemi pėrmendur edhe mė lart, kompania blerėse "ALDOSCH" deri nė momentin e kėsaj transferte ka patur vetėm 262 741 LEK fitime tė deklaruara, gjė qė bėn tė dyshohet qė edhe kėto para janė tė fituara nė mėnyrė ilegale (para tė fituara nga evazioni fiscal ose nga burime kriminale).

Ndėrsa shuma prej 12 383 000 LEK qė ėshtė derdhje CASH nga Roland Manushi pa dhėnė asnjė arsye tė kėsaj transferte dhe pa paraqitur asnjė dokument justifikues, ėshtė njė shumė e cila mund tė vijė nga kanale ilegale. Aktiviteti i zotit Roland Manushi ėshtė kėmbimi valutor.

Nga tė dhėnat e dokumentacionit tė dėrguar nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve dhe BIA (bilancet nė vite) rezulton se shoqėria "QUMĖSHTI AJKA" sha nga viti 1998 deri nė fund tė vitit 2005 ka rezultuar me humbje totale (253 103 697 LEK).

Bilanci i vitit 1999 ėshtėe me humbje - 19 380 658 LEK

Bilanci i vitit 2000 ėshtė me humbje -20 509 187 LEK

Bilanci i vitit 2001 ėshtė me humbje nė vlerėn - 26 978 264 LEK, huatė nga bankat janė nė vlerėn 121 550 000 LEK.

Bilanci i vitit 2002 ėshtė me humbje nė vlerėn - 26 850 100 LEK.

Bilanci i vitit 2003 ėshtė me humbje nė vlerėn - 16 414 470 LEk.

Bilanci i vitit 2004 ėshtė me humbje nė vlerėn - 90 088 567 LEk.

Bilanci i vitit 2005 ėshtė me humbje nė vlerėn - 43 882 451 Lek.

Humbja totale nė vite - 253 103 697 Lek

Megjithėse me humbje tė vazhdueshme, pėr shoqėrinė "QUMĖSHTI AJKA" nė vendimin e gjykatės nr. 20017/7 datė 11.03.2004, ėshtė vendosur njė rritje kapitali nga vlera 261 732 000 LEK, nė vlerėn 446 158 250 LEK, pra njė rritje me vlerė 184 426 250 LEK.

Nga analiza e tė dhėnave me rezultatin e bilancit tė vitit 2004 rezulton qė nė fund tė dorėzimit tė bilancit, nė mars tė vitit 2004 shoqėria ka dalė me humbje dhe bėn rritje tė kapitalit nė vlerėn 184 426 250 LEK, del i paqartė burimi i fondeve tė siguruara pėr rritjen e kapitalit, pasi duket qė nuk i ka nga aktiviteti i kompanisė pasi nė vite kjo shoqėri del me humbje.

Edhe kėtu lindin dyshime pėr burimin e parave tė pėrdorura pėr rritjen e kapitalit tė kėsaj shoqėrie.

KONKLUZIONE

1. Shtetasi Tomė Gjekė Doshi, si subjekt raportues pranė ILDKP ka bėrė deklarimin e pasurisė pėr vitin 2005 dhe ndryshimin e pasurisė pėr vitet nė vazhdim, 2006 dhe 2007. Nga deklarimet e tij dhe krahasimi me pasuritė e regjistruara dhe tė paregjistruara nė regjistrat publik, rezulton se shtetasi Tomė Doshi ka deklaruar njė pasuri me vlerė prej rreth 10.5 milion USD, vlerė e cila ėshtė dy herė mė e madhe se sa vlera e pasurisė qė ai disponon sipas regjistrave publikė. Me njė deklarim tė tillė tė rremė, ai ka shkelur Ligjin nr.9049 datė 10.04.2003 "Pėr deklarimin edhe kontrollin e pasurive, detyrimeve tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publik" neni 6, 21 dhe neni 38 i tij.

2. Shtetasi Tomė Doshi nuk ka dhėnė burimin e pjesės mė tė madhe tė pasurisė sė deklaruar duke shkelur kėshtu Ligjin nr. 9049, datė 10.04.2003 "Pėr deklarimin edhe kontrollin e pasurive, detyrimeve financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publik", neni 6, 21 dhe neni 38 i tij.

3. Shtetasi Tomė Doshi ka bėrė deklarim tė rremė mbi blerjen e kompanisė "QUMĖSHTI AJKA" nėpėrmjet kredisė bankare. Vetėm 30% e vlerės totale tė blerjes sė kėsaj shoqėrie ėshtė siguruar nga kreditė bankare, ndėrsa pjesa mė e madhe e shumės sė pėrdorur pėr blerjen e kompanisė vjen nga burime jo tė ligjshme dhe tė dyshimta. Edhe kėtu shtetasi Tome Doshi ka shkelur Ligjin nr.9049 datė 10.042003 "Pėr deklarimin edhe kontrollin e pasurive, detyrimeve tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publik" neni 6, 21 dhe neni 38 i tij pėr deklarimin e rremė tė burimit tė pasurisė.

4. Ka bėrė njė deklarim tė rremė pėr shitjen e kompanisė "QUMĖSHTI AJKA" dhe marrjen e njė kėsti prej 500 000 Euro nga shitja e kėsaj kompanie, pasi nė Zyrėn e Regjistrit Tregtar kjo kompani figuron nė emėr tė shtetasit Tome Doshi. Nėse shtetasi Tome Doshi ka pėrdorur shumėn prej 500 000 Euro pėr blerje pasurie nė formė asetėsh tė ndryshme, ndėrkohė qė kėto para nuk kanė njė burim legal (meqėnėse ai nuk e ka shitur kompaninė "QUMĖSHTI AJKA"), atėherė tė hidhen dyshime pėr "Pastrim Parash", vepėr kjo e parashikuar nė nenin 287 tė Kodit Penal.

5. Nga analiza pėr blerjen e 88% tė aksioneve tė kompanisė "PRODHIME FARMACEUTIKE" dhe 90% tė aksioneve tė kompanisė "QUMĖSHTI AJKA", shtetasi Tomė Doshi ka pėrdorur njė shumė totalė prej 333 725 000 Lekė, shumė e cila nuk justifikohet nga biznesi i tij, por ka dyshime qė vjen nga burime ilegale, duke konsumuar kėshtu veprėn penale tė "Pastrimit tė Parave", parashikuar nė nenin 287 tė Kodit Penal.

6. Nėpėrnmjet rritjes sė kapitalit tė shoqėrisė "QUMĖSHTI AJKA" nė shumėn prej 184 426 250 Lek, ndėrkohė qė shoqėria del vazhdimisht me humbje, lindin pėrsėri dyshime pėr:

a) evazion fiskal parashikuar nė nenin 180 tė Kodit Penal "Fshehja e tė Ardhurave" (me kusht qė subjekti tė jetė gjobitur tė paktėn njė herė pėr evasion fiskal).

b) ose tendencė pėr "Pastrim parash" nėpėrmjet pėrdorimit tė parave me burim ilegal pėr rritjen e kapitalit tė shoqėrisė, vepėr penale kjo e parashikuar nė nenin 287 tė Kodit Penal.

7. Po kėshtu, pjesa mė e madhe e pasurive tė patundshme qė zotėrohen nga shtetasi Tome Doshi, nuk kanė asnjė burim ligjor tė deklaruar, duke filluar me tre shtėpitė e blera nė Australi dhe mbaruar me vilat, shtėpitė dhe kompanitė e tij nė Shqipėri.

Pėrsa mė lart dyshojmė lidhur me burimin e fondeve tė siguruara, lidhjet me persona tė tretė, tė cilėt kanė depozituar CASH nė llogarinė e shoqėrisė "ALDOSCH" dhe konkretisht: shtetasit Roland Manushi, Tonin Shpati, Agim Duka, Berhan Bishanaku, Kujtim Dervishi, Ardian Goci, Ndoc Gjergji, Ilir Gjyzeli, pėr tė cilėt vėrehen shumė derdhje CASH, pa u specifikuar dhe dokumentuar me dokument justifikues nga banka arsyet e kėtyre derdhjeve tė shpeshta CASH, apo dhe likujdimi i kėstit tė kredive, nga ana tjetėr rezulton qė fitimi i shoqėrisė "ALDOSCH" pėr periudhėn 1997-2000 ėshtė 262 741 LEK.

Si pėrfundim, pėr investigim tė mėtejshėm tė kėtij rasti nėse na lejoni do tė sugjeronim pėr:

1. Tė bashkėpunuar me Drejtorinė e "Krimit Ekonomik" tė Drejtorisė sė Pėrgjtihshme tė Policisė sė Shtetit:

a) Pėr tė gjetur burimin e tė ardhurave tė pėrdorura pėr blerjen e kompanive "PRODHIME FARMACEUTIKE" dhe "QUMĖSHTI AJKA", si dhe asete tė regjistruara nė emėr tė shtetasit Tom Doshi.

b) Lidhjet qė kanė shtetasi Tom Gjeke Doshi me individėt Tonin Shpati, Agim Duka, Berhan Bishanaku, Kujtim Dervishi, Ardian Goci, Ndoc Gjergji, Ilir Bujar Gjyzeli, pėr tė parė nėse ndonjė nga kėta pėrsona ėshtė i pėrfshirė nė trafiqe tė paligjshme etj.

2. Tė bashkėrendohen veprimet me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Tatimeve:

a) Pėr tė kryer njė kontroll tė imtėsishėm pėr tė gjitha kompanitė qė zotėrohen nga shtetasi Tome Doshi; Kompania "ALDOSCH", "PRODHIME FARMACEUTIKE", "QUMĖSHTI AJKA", "Pikė karburanti" nė Golem, pasi mund tė jenė manipuluar bilancet vjetore tė kompanive nga ku mund tė nxirren tė dhėna mbi paratė me burime ilegale tė investuara tek kėto kompani apo evazioni fiskal me pėrmasa tė mėdha kryer nėpėrmjet ndonjė prej kėtyre kompanive.

b) Pėr tė bėrė verifikim tė biznesit tė shtetasit Tome Doshi, "Pikė karburanti" nė Kavajė, pasi Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve nuk ka konstatuar kėtė biznes nė emėr tė z.Doshi ndėrkohė qė ky biznes figuron i regjistruar nė Gjykatėn e Tiranės nė emėr tė shtetasit Tome Doshi.

3. Tė kėrkohet Agjencisė ALUIZNI qė tė verifikohet nėse ka kėrkesa zyrtare nga Tom Doshi apo kompanitė qė ai zotėron, pėr legalizim tė pasurive informale.

_________________
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Dėrgo njė mesazh MSN Messenger
henkel
Boss
Boss


Anėtarėsuar: Mar 14, 2007
Mesazhe: 626
Vendodhja: BE

MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 2:49 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

o Reli po na sqaro nje gje neve fukarenjve, qe sna dalin leket per bte kaluar muajin Confused !!

kur flet per leke shqiptare..e ke llafin per te reja apo te vjetra !! (jo se ka ndonje ndryshim te madh..se ēģberi 100 000 000 apo 1 000 000 000 ...po thjesht per saktesi.. Very Happy )

_________________
Kjo faqe eshte e pamundur te ndryshoje jeten tuaj !!
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat
juli_to
I Ri
I Ri


Anėtarėsuar: Apr 25, 2007
Mesazhe: 30

MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 8:29 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

Sa p... somes paska qene ky Toma Doshi mer burre?

Edhe te imagjinosh,se me nje juridik fallco ne Maqedoni eshte.

Na rrofte shkolla neve,e masterat neper europe, se tjetri me te mesme, ne Bushat te Shkodres, qenka kryp ne leke.Po e le fare shkollen.
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat
JULIA
Guest

MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 10:17 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

o relo po se di ti qe bushati tanime esht i bushit se bushi per pronat erdhi ka dhe fush krujen,po po sa te pa informuar jeni......vertet se dini qe fushkruja esht e nipit saliut HAKI MUSTAFA quhet ky i fundit eshtnga fshati gruas f, kruj,ngjan me salen si dy pika uj esht gjithmon ne pushtet po pate ndonje hall te sistemon.... mooos e kruani me bushatin e bushit dhe f.krujen e rripces salesOK? Mad ashtu eshte NE POPULLI GJITHMON I TETI DHE I TRETI NGALEMI Sad (GISHTI MESIT) doriana
Guest


MesazhPostuar: Thu Jan 08, 2009 10:21 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top

UA MOJJULIA PO SA TURP VERTET ESHT NIPI SALES HAKIU MOJ PO PO KAM FITU BASTIN DHE SE DIJAAAAAAAAAAAAAAAAA UAAA ME KA IKUR QERASJA PO PSE SE MARI ATA TE PORTOKALLIS APO NGAL GONI PA PUN PASTAJ SE AI SDO PLASTELIN PERHUNDEN QE ARY E ARY DALIN SHPENZIMET HA HA
Guest


MesazhPostuar: Fri Jan 09, 2009 1:03 am Pėrgjigju me kuotė Back to top

henkel shkruajti:
o Reli po na sqaro nje gje neve fukarenjve, qe sna dalin leket per bte kaluar muajin Confused !!

kur flet per leke shqiptare..e ke llafin per te reja apo te vjetra !! (jo se ka ndonje ndryshim te madh..se ēģberi 100 000 000 apo 1 000 000 000 ...po thjesht per saktesi.. Very Happy )


te gjitha shifrat flasin per leke te reja.
Shfaq mesazhe nga:
Posto temė tė re Pėrgjigju temės

Shiko temėn pasuese
Shiko temėn e mėparshme
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi

Forums ©
HOME PAGE | FORUMI | DOWNLOADS | ACCOUNT | CHAT| VIDEO | KAMASUTRA | VAJZAT VIRTUALE | TEMAT | KERKO

Ky Site ėshtė copyleft, madje inkurajojmė kopjimin e shkrimeve dhe pėrhapjen tyre duke cituar burimin. Komentet janė pronė e autorėve pėrkatės
2005 by aUREL mUCAJ